Puo­lue­val­tuus­to

Puheenjohtajisto

Pia Lohikoski, puoluevaltuuston puheenjohtaja
Suldaan Said Ahmed, puoluevaltuuston 1. varapuheenjohtaja
Kati Tervo, puoluevaltuuston 2. varapuheenjohtaja

Puoluevaltuuston jäsenet 2016–2019

Helsinki (8), varsinaiset jäsenet:

▪ Said Ahmed Suldaan, Helsinki (1. varapuheenjohtaja)
▪ Mithiku Hanna, Helsinki
▪ Vuorjoki Anna, Helsinki
▪ Suoranta Anu, Helsinki
▪ Kivelä Mai, Helsinki
▪ Nyholm Henrik, Helsinki
▪Pohjola Mike, Helsinki
▪ Kajanoja Jouko, Helsinki

Varajäsenet:

▪ Ingervo Sirkku, Helsinki
▪ Taavetti Riikka, Helsinki
▪ Kärkkäinen Markku, Helsinki
▪ Asikainen Toni, Helsinki
▪ Levä Ilkka, Helsinki
▪ Laukkanen Pinja, Helsinki
▪ Hupaniittu Outi , Helsinki
▪ Aromaa Juuso, Helsinki

Uusimaa (5), varsinaiset jäsenet:

▪ Lohikoski Pia, Kerava (puheenjohtaja)
▪ Laukkanen Erkki, Mäntsälä
▪ Eerola Antero, Vantaa
▪ Raunisalo Riika, Hyvinkää
▪ Turkia Henri, Hyvinkää

Varajäsenet:

▪ Reiman Saara, Lohja
▪ Ruishalme Pirkka, Järvenpää
▪ Ahlfors Tiina, Espoo
▪ Tuomisto Leena, Nurmijärvi

Varsinais-Suomi (6), varsinaiset jäsenet:

▪ Vallavuori Kaisa, Naantali
▪ Mäkipää Anna, Turku
▪ Kallio Pentti, Kaarina
▪ Sandelin Elina, Turku
▪ Nieminen Tomi, Paimio
▪ Yrttiaho Johannes, Turku

Varajäsenet:

▪ Rautiola Leena, Mynämäki
▪ Flemmich Dieter, Pöytyä
▪ Sumelius Minna, Turku
▪ Oksanen Riikka, Turku
▪ Norontaus Liisa, Turku
▪ Turtiainen Taro, Salo

Satakunta (3), varsinaiset jäsenet:

▪ Manninen Riku, Rauma
▪ Ranta Raisa, Pori
▪ Salminen Petri, Eura

Varajäsenet:

▪ Mäkinen Leila, Harjavalta
▪ Ailasmaa Eija, Rauma

Häme (3), varsinaiset jäsenet:

▪ Lientola Elisa, Lahti
▪ Parviainen Ari, Hollola
▪ Taavela Irma, Hämeenlinna

Varajäsenet:

▪ Kautio Kimmo, Hattula
▪ Heinämäki Jukka, Jokioinen

Pirkanmaa (5), varsinaiset jäsenet:

▪ Jurva Milla, Tampere
▪ Kesseli Rauno, Ylöjärvi
▪ Sirén Jouni, Tampere
▪ Lehtinen Rauno, Pirkkala
▪ Kiretti Veera, Valkeakoski

Varajäsenet:

▪ Linnusmäki Tuula, Lempäälä
▪ Saarela Leena, Sastamala
▪ Jaakkola Henrik, Tampere
▪ Ahponen Tatu, Tampere
▪ Neuvonen Kiti, Tampere

Kaakkois-Suomi (2), varsinaiset jäsenet:

▪ Mechelin Katja, Kouvola
▪ Repo Aleksanteri, Kouvola

Varajäsenet:

▪ Piipponen-Pekkola Seija, Kotka
▪ Nurminen Asko, Mikkeli

Pohjois-Karjala (1), varsinainen jäsen:

▪ Orava Joni, Joensuu

Varajäsen:

▪ Parkkila Janne, Joensuu

Pohjois-Savo (2), varsinaiset jäsenet:

▪ From Jani, Suonenjoki
▪ Ruotsalainen Markku, Kiuruvesi

Varajäsenet:

▪ Puurunen Kirsti, Iisalmi
▪ Hylkilä Hanna, Kuopio

Keski-Suomi (3), varsinaiset jäsenet:

▪ Abbey Paul, Jyväskylä
▪ Heikkinen Rosa, Jyväskylä
▪ Rastas Paula, Jyväskylä

Varajäsenet:

▪ Rantala Oskari, Jyväskylä
▪ Leino Matti, Jyväskylä
▪ Hirsjärvi Irma, Jyväskylä

Pohjanmaa (2), varsinaiset jäsenet:

▪ Lehto Anneli, Vaasa
▪ Perkkalainen Antti, Evijärvi

Varajäsenet:

▪ Haapala Lotta, Seinäjoki
▪ Isokoski Sauli, Pietarsaari

Pohjois-Pohjanmaa (5), varsinaiset jäsenet:

▪ Haaga Hilkka, Oulu
▪ Sala Sannamari, Oulu
▪ Raatikainen Tarmo, Kuusamo
▪ Peltokangas Niko, Raahe
▪ Raudaskoski Mikko, Oulu

Varajäsenet:

▪ Viitanen Mikko, Oulu
▪ Järvenpää Helvi, Haapavesi
▪ Kohonen Olli, Oulu
▪ Eilola-Jokivirta Markku, Oulu
▪ Koskela Liisa, Oulu

Kainuu (1), varsinainen jäsen:

▪ Räisänen Aki, Kajaani

Varajäsen:

▪ Kyllönen Sari, Kajaani

Lappi (4), varsinaiset jäsenet:

▪ Tervo Kati, Kemi (2. varapuheenjohtaja)
▪ Korjonen Markus, Rovaniemi
▪ Ahlakorpi Anni, Utsjoki
▪ Hakomäki Jan-Mikael, Tornio

Varajäsenet:

▪ Öman Jussi, Rovaniemi
▪ Granroth Aaro, Kittilä
▪ Luosujärvi Riitta, Kemi
▪ Karhu Arja, Tornio

 

Yleisjäsenet

Varsinaiset jäsenet:

▪ Järvinen Anni, Joensuu
▪ Auer Mira-Veera, Helsinki
▪ Titola Lauri, Inari
▪ Haglund Mia, Helsinki
▪ Gran Birgitta, Hanko

Varajäsenet:

▪ Kanniainen Jari-Pekka, Oulu
▪ Lindfors Jaakko, Turku
▪ Mykrä Timo, Imatra
▪ Kotila Pirkko, Vantaa
▪ Yrjölä Janne, Riihimäki