– On käsittämätöntä, että Suomessa järjestetään puolustusteollisuuden konferenssi Israelin kanssa ja puolustusministeriö vetäytyy täysin vastuusta eikä puolustusministeriä saada kommentoimaan asiaa. Totta kai sekä ministeriöllä että puolustusministerillä on toimivalta linjata, järjestetäänkö kansanmurhaa suorittavan valtion kanssa konferenssi Suomessa vai ei, vasemmistoliiton kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Veronika Honkasalo sanoo.
”On käsittämätöntä, että Suomessa järjestetään puolustusteollisuuden konferenssi Israelin kanssa ja puolustusministeriö vetäytyy täysin vastuusta eikä puolustusministeriä saada kommentoimaan asiaa.”
– Jos ei ministeriä ja ministeriötä saada ottamaan vastuuta, niin sitten pääministeri Orpon on kerrottava, miksi puolustusyhteistyötä Israelin kanssa syvennetään, kun se pitäisi pikemminkin lopettaa kokonaan, Honkasalo jatkaa.
Israelin toimet ovat viime kuukausina vain raa’istuneet sekä esimerkiksi Länsirannalla että Libanonissa, jossa se laajentaa etnistä puhdistusta. Gazan kansanmurha jatkuu ja siirtokuntaväkivalta syvenee. Israelin toimien julmuudesta kertoo myös vastikään hyväksytty laki, joka mahdollistaa kuolemantuomion langettamisen yksinomaan palestiinalaisille.
– Miten voi olla, että Suomi syventää puolustusyhteistyötä näin räikeästi kansainvälistä oikeutta rikkovan maan kanssa samaan aikaan kun Suomen ulkopoliittinen johto mielellään lausuu julkisuudessa että kansainvälisen oikeuden kunnioittaminen on pienen maan etu, Honkasalo kysyy.
Suomen tiivistyvä puolustusyhteistyö Israelin kanssa kattaa hiljattain järjestetyn konferenssin lisäksi myös muun muassa tutkimus- ja kehittämisyhteistyön, kahdenväliset vierailut ja puolustusmateriaaliyhteistyön.
– Suomi kulkee täysin väärään suuntaan kun sen pitäisi pikemminkin hyödyntää kaikki mahdolliset keinot Israelin painostamiseksi. Suomi näyttää olevan helppo kohde Israelin harjoittamalle propagandalle, Honkasalo painottaa.