Maaliskuussa edustajat jättivät eduskuntaan lakialoitteen, jossa esitetään, että jatkossa tuotantoeläinten kohteluun sovellettaisiin samaa minimilainsäädäntöä kuin muihin ihmisen hoidosta riippuvaisiin eläimiin. Tämä tekisi nykymuotoisesta tehoeläintuotannosta käytännössä mahdotonta.
– Lakialoitteen seurauksena tehoeläintuotanto loppuisi, tietyn siirtymäajan jälkeen. Kaikkea eläintuotantoa ei kiellettäisi, mutta muutokset olisivat laajamittaisia ja rakenteellisia, Kontula sanoo.
”Tarvitsemme uutta lainsäädäntöä, jolla korjataan epäsuhta tuotantoeläinten ja muiden ihmisen vastuulla olevien eläinten hyvinvointia koskevan lainsäädännön välillä.”
– Kasvipohjaisen ruoan ja erityisesti kasvipohjaisten proteiinien osuus ruoantuotannossa kasvaisi. Soluviljelytekniikat sekä innovatiiviset kasviperäiset ratkaisut nousisivat vastaamaan kysynnän aukkoihin. Suomella on näissä erinomainen kilpailuasema kansainvälisesti, jota ei nykyisellään hyödynnetä, Kivelä jatkaa.
Samassa yhteydessä säädettäisiin tuontikielloista sellaisille eläinperäisille tuotteille, joiden kohdalla ei ole noudatettu vähintään edellä mainittuja hyvinvointikriteerejä. Muutoksesta koituvia kustannuksia ja tappioita korvattaisiin eläintuottajille.
– Yhteiskunnan olisi korkea aika kohdata tuotantoeläinten kohteluun liittyvä perustavanlaatuinen eettinen ristiriita. Tämän lisäksi tiedetään, että tehoeläintuotannolla on suora yhteys ympäristö- ja kansanterveysongelmiin sekä pandemiariskiin, edustajat muistuttavat.
– Nykyinen lainsäädäntö ei ole riittävästi kyennyt suojaamaan eläimiä ihmisen taloudellisilta intresseiltä ja sen seurauksena eläimille aiheutuva kärsimys on määrällisesti lisääntynyt – siksi tarvitsemme uutta lainsäädäntöä, jolla korjataan epäsuhta tuotantoeläinten ja muiden ihmisen vastuulla olevien eläinten hyvinvointia koskevan lainsäädännön välillä, edustajat sanovat.