– Ehdotetut leikkaukset olisivat erityisesti taloustaantumassa paitsi epäinhimillisiä myös lyhytnäköistä talouspolitiikkaa. Nyt tarvitaan elvytystoimia kysynnän ja työllisyyden parantamiseksi, sanoo Vasemmistoliiton kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Juho Kautto.
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän mukaan nyt on etsittävä positiivisia keinoja työllisyyden vahvistamiseksi.
Tällaisia ovat esimerkiksi oppivelvollisuuden laajentaminen, varhaiskasvatusmaksujen alentaminen ja ulosoton suojaosan korottaminen. Lisäksi työttömyysturvan 500 euron suojaosa tulisi säätää pysyväksi ja korottaa se samalle tasolle myös asumistuen osalta.
– Varhaiskasvatusmaksujen alentaminen helpottaa perheiden taloustilannetta ja mahdollistaa työn ja perhe-elämän yhteensovittamisen, sanoo Kautto
Pitkällä aikavälillä panostukset suomalaisten osaamisen vahvistamiseen ovat kaikkein vaikuttavinta työllisyyspolitiikkaa.
– Oppivelvollisuuden laajentaminen on tärkeimpiä koulutuspoliittisia uudistuksia vuosikymmeniin ja se tulee vaikuttamaan myönteisesti myös työllisyyteen. Lisäksi tarvitaan jatkuvan oppimisen mahdollisuuksia kaikenikäisille.
Työurien pidentäminen ja työllisyysasteen nostaminen edellyttävät myös ihmisten työkyvystä huolehtimista. Sen sijaan ehdotus eläkeputken poistamisesta voisi pahimmillaan tarkoittaa ikääntyville työttömille perusturvan varaan putoamista viimeisiksi vuosiksi ennen eläkeikää.
– Työttömien kurittamisen sijaan on panostettava osaamiseen, työkykyyn ja yksilön tarpeiden mukaisiin palveluihin.
