Kiel­le­tään voi­ton­ta­voit­te­lu las­ten­suo­je­lun si­jais­huol­los­sa

Lastensuojelun sijaishuollon voitontavoittelu on kiellettävä, ja siihen uppoavat resurssit on siirrettävä sijaishuollon vahvistamiseen, perhetyöhön ja muihin ennaltaehkäiseviin palveluihin.

Suomalainen yhteiskunta maksaa lasten ja nuorten sijaishuollosta noin miljardi euroa vuodessa. Ala on siirtynyt vahvasti suurten yritysten käsiin, mikä johtaa pahimmillaan voitontavoitteluun lapsen edun kustannuksella.

“Tilanne on kestämätön”, lastensuojelun asiantuntijana työskentelevä vasemmistoliiton varapuheenjohtaja Minna Minkkinen toteaa. “Voitontavoittelu voi luoda motiivin sijaishuoltosopimusten purkamiselle. Näin syntyy ristiriita yrityksen voitontavoittelun ja lapsen edun välille.”

Lastensuojelun keskusliiton tekemän selvityksen mukaan lasten suojelun keskeisten tunnuslukujen kehitys on kulkenut viime vuosina huolestuttavaan suuntaan. Kiireellisten sijoitusten ja tahdonvastaisten huostaanottojen määrät ovat jatkuvassa kasvussa, samoin lastensuojelun kustannukset.

“On skandaali, että samaan aikaan kun oikeistohallitus leikkaa sosiaalihuollosta, suuryritykset jatkavat voittojen takomista lasten, nuorten ja perheiden hädällä.”, syyttää vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela. “Suuryrityksille maksettavien jättilaskujen sijaan julkisia varoja tulisi kohdistaa perhepalveluihin, lasten ja nuorten mielenterveyspalveluihin ja muuhun kokonaisvaltaiseen varhaiseen tukeen. Lisäksi tarvitaan lainsäädäntöä: Laki kieltää jo voiton tavoittelun peruskouluissa, mutta sallii sen lastensuojelussa.”

Voitontavoittelu lasten ja perheiden hädällä on kiellettävä, ja säästyvät resurssit on ohjattava julkisen sektorin perhepalveluihin, jotka ovat osa kokonaisvaltaista varhaista tukea. Näin ennaltaehkäistään raskasta sijaishuoltoa ja huostaanottoja.