– Tämä on luokkapolitiikkaa pahimmillaan. Ammattiin opiskelevien tarpeita ei nähdä todellisina, vaan ammatillinen koulutus näyttäytyy vain ikuisena säästökohteena. Tämä saa nyt riittää, leikkaukset on peruttava, ammattiin opiskelevat ansaitsevat parempaa, Koskela sanoo.
Ammatillisten oppilaitosten opettajia edustavan AO:n mukaan lähiopetuksen määrä on vähentynyt amiksissa noin kuukaudella viimeisen vuosikymmenen aikana rahoitusleikkausten vuoksi. MOT:n yrityksille tekemän kyselyn mukaan opiskelijoiden osaaminen on heikentynyt samaan aikaan merkittävästi.
– Hallituksessa ei selvästikään nähdä, millaista hallaa ikuinen säästäminen ammatillisesta koulutuksesta tekee osaamiselle. Esimerkiksi telakkamme tarvitsevat osaavaa työvoimaa, jotta tilauksia saadaan tulevaisuudessakin, Koskela sanoo.
”Leikkaukset on peruttava, ammattiin opiskelevat ansaitsevat parempaa.”
Koskela ja muut vasemmistoliiton kansanedustajat ovat vierailleet kuluneen vuoden aikana ammatillisissa oppilaitoksissa eri puolilla Suomea. Vierailuilla kuultu ja nähty vastaa MOT:n jutussa kerrottua. Monet opettajat tuskailevat, koska eivät voi tarjota oppilailleen enempää lähiopetusta.
– Olen vieraillut ammatillisissa oppilaitoksissa ja viesti heiltä on ollut selvä. Rahoitusleikkaukset ovat johtaneet lähiopetuksen määrän romahdukseen, usko koko koulutukseen horjuu, ja huoli oppilaista on suuri. Näin ei voi jatkua, Koskela sanoo.