– Hallituksen toimettomuus konkurssiaallon keskellä on käsittämätöntä. 40 prosenttia yrityksistä joutuu odottamaan saataviaan yli 30 päivää, koska suuryritykset pidentävät laittomasti maksuaikoja. Jopa neljännes konkursseista johtuu siitä, että yritys ei saa rahojaan ajallaan, Koskela sanoo.
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri vastasi Koskelan kirjalliseen kysymykseen 3.4.2024, ettei ole perusteltua ryhtyä kansallisella tasolla toimiin, koska asiaan liittyvän asetusehdotuksen käsittely on EU-tasolla kesken. Koskelaa vastaus ei tyydyttänyt.
– Perussuomalainen oikeusministeri pakenee EU:n selän taakse konkurssiaallon keskellä, vaikka kansalliset keinot tilanteen korjaamiseksi ovat olemassa ja niitä on hallitukselle yritetty tarjota jo lähes vuosi sitten, Koskela sanoo.
Vasemmistoliitto on esittänyt laittoman pitkiin maksuaikoihin puuttumista myös puolueen viime vuonna julkaistussa pienyrittäjäohjelmassa. Ohjelmassa esitetään maksuehtolain uudistamista ja viranomaisvalvonnan tehostamista.
– EU-tason sääntely on tärkeää, mutta prosessien ollessa kesken Suomi voi toimia myös etupainotteisesti. Oikeistohallitus on omalla politiikallaan syventänyt talouden taantumaa ja nyt olisi syytä tehdä kaikki mahdollinen tarpeettomien konkurssien välttämiseksi, Koskela sanoo.