Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii hallitusta säätämään kanneoikeuden ammattiliitoille. Koskela edellyttää myös pääministeri Orpoa kertomaan kantansa ehdotukseen. Torstaina eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeri Meri totesi, että “voimme keskustella tästä hallituksessa”.
– Riistotalouden kitkemiseen tarvitaan kaikki toimivat keinot, joista ammattiliittojen kanneoikeus on keskeinen. On surullista jos ideologinen ay-vastaisuus estää tarpeellisen uudistuksen etenemisen, Koskela sanoo.
Koskela toivoo, että kaikki puolueet kertoisivat avoimesti kantansa ammattiliittojen kanneoikeuteen, ja että erityisesti sen vastustajat myös perustelisivat kielteisen kantansa.
– Nyt erityisesti pääministeri Orpolta odotetaan vastausta ammattiliittojen kanneoikeuteen. Mikäli lakia ei saada vastuuministerin kannatuksesta huolimatta säädettyä, herättää se kysymyksen siitä minkälaisia toimijoita päähallituspuolue kokoomus oikein suojelee, Koskela sanoo.