– Järjestöiltä on ensin viety mahdollisuudet ylläpitää toimintaansa, ja nyt niille aiotaan sälyttää entistä enemmän vastuuta kaikkein vaikeimmassa asemassa olevien työllistymisestä, Lohikoski sanoo.
Ensin leikataan palvelut, sitten ihmetellään ongelmien kasvua.
Myös palkkatukiuudistuksessa näkyy sama ristiriita. Hallitus ilmoittaa yksinkertaistavansa palkkatuen sääntöjä, vaikka se on ensin heikentänyt järjestelmää leikkaamalla määrärahoja ja kiristämällä ehtoja.
– Ensin leikataan palvelut, sitten ihmetellään ongelmien kasvua ja lopuksi rakennetaan uusia tukimalleja paikkaamaan syntyneitä vaurioita, Lohikoski sanoo.
Lohikosken mukaan erityisen ongelmallista on työttömyysturvan sanktioiden lisääminen.
– Kaikkein huolestuttavinta on usko siihen, että pitkäaikaistyöttömyys ratkeaa sanktioilla. Tämä ei luo uusia työpaikkoja. Se siirtää ihmisiä työttömyysturvalta toimeentulotuen varaan, Lohikoski sanoo.