– On täysin nurinkurista, että juuri rahapelihaittoja ehkäisevän, vähentävän ja korjaavan järjestötyön rahoitus horjuu samaan aikaan, kun rahapelimarkkinoita avataan. Nyt pelihaittoja ehkäisevää työtä tekevä järjestö on joutunut aloittamaan muutosneuvottelut, Pia Lohikoski sanoo.
Haittojen ehkäisyn tarve tulee vain kasvamaan rahapeliuudistuksen seurauksena.
Lohikoski jätti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille kirjallisen kysymyksen, jossa vaatii selvitystä siitä, miten hallitusohjelman mukaiset ja eduskunnan vaatimat velvoitteet rahapelihaittojen ehkäisyyn ja vähentämiseen turvataan STEA-rahoituksen valmistelussa.
– Haittojen ehkäisyn tarve tulee vain kasvamaan rahapeliuudistuksen seurauksena. Järjestöt tekevät työtä, jota THL ja hyvinvointialueet eivät pysty yksin korvaamaan. Hallituksen on pidettävä kiinni siitä, mihin se on itse sitoutunut, Lohikoski sanoo.
Suomi siirtyy rahapelaamisessa osittaiseen lisenssijärjestelmään 1.7.2027. Uudistus avaa vedonlyönnin sekä verkossa pelattavat kasino- ja raha-automaattipelit kilpailluille markkinoinnille laissa säädetyin rajoituksin ja päättää tältä osin Veikkauksen monopolin.