– Vasemmistoliiton linja pitää: verorahat pitää kohdentaa hoitoonpääsyyn, eikä terveysfirmojen voittoihin. On erikoista, että muu oppositio asettui tukemaan esitystä, jonka vaikutusarvioissa todetaan suoraan hinnankorotuksien riski, Honkasalo sanoo.
Hallituksen esityksessä todetaan, että on mahdollista, että korvaukset ja korvausten korotukset siirtyisivät terveydenhuollon palveluntuottajien hintoihin eivätkä näin laskisi täysimääräisesti palveluja käyttävien henkilöiden vastuulle tulevaa kustannusta palvelujen käytöstä.
– Vaikka Kela-korvauksia korotetaan jälleen, muodostavat yksityisen terveydenhuollon hinnat jatkossakin kohtuuttoman kynnyksen pienituloisille – erityisesti mikäli uudet korvaukset valuvat jälleen hinnankorotuksiin. Siksi Kela-korvauksiin kaadettavat yli puoli miljardia euroa tulisi käyttää julkisen terveydenhuollon vahvistamiseen, jotta kaikilla ihmisillä olisi tasa-arvoinen mahdollisuus tarvitsemiinsa terveyspalveluihin, Honkasalo sanoo.
Honkasalo muistuttaa, että vuoden 2024 alusta säädetyt korvaukset johtivat valtaviin hinnankorotuksiin ilman minkäänlaista vaikutusta hoitojonoihin. Tämän jälkeen hallitus on päättänyt käyttää Kela-korvauksiin vielä enemmän rahaa kuin hallitusohjelmassa sovittu 500 miljoonaa, arviosta riippuen joko 545 tai 633 miljoonaa.
– Tietopohjainen päätöksenteko on kokenut todellisen haaksirikon, kun täydellisesti epäonnistunutta politiikkaa jatketaan vielä suuremmilla panoksilla. Veronmaksajien piikki on loputtomasti auki samalla kun julkiselta puolelta joudutaan irtisanomaan hoitohenkilökuntaa ympäri Suomea, Honkasalo sanoo.